Otázky ohledně Assai Berry

Jsou přípravky obsahující acai berry bezpečné?

Ano, jsou. Dosud není k dispozici jediná studie, která by v některém ohledu varovala před konzumací tohoto tropického ovoce nebo jeho extraktů. Neexistují vědecké důkazy o tom, že by acai berry mohly mít škodlivý vliv na lidský organismus. V podstatě není většího rozdílu mezi tím, jestli jíte acai berry nebo jakékoliv jiné ovoce. Stejně jako v případě jakýchkoliv jiných potravin může u predisponovaných osob existovat riziko alergické reakce. Pokud byste právě v tomto ohledu chovali jakékoliv obavy, může se vyplatit konzultace s vaším lékařem.

Pokud je acai berry tak zdravé ovoce, proč není k dostání v našem zelinářství?

Hlavní důvod, proč není acai berry k mání na pultech našich obchodů je jednoduchý. V čerstvém stavu bohužel příliš dlouho nevydrží. Uvádí se, že v některých případech se tyto plody mohou již druhý den po sklizni začít kazit. A vzhledem ke skutečnosti, že domovinu palem acai najdeme až v daleké Amazonii, zatím bohužel neexistuje jednoduchý způsob, jak na pulty našich obchodů dostat plody palmy acai v čerstvém stavu. Nicméně možná přece jen do budoucna existuje určitá naděje. Díky rostoucímu zájmu o Acai berry na různých kontinentech v současnosti probíhají intenzivní vědecké výzkumy, jejich účelem je právě probádat možnost přepravy čerstvých acai berry na velké vzdálenosti.

Jaké množství acai berry nebo jeho extraktů mám konzumovat?

Jednoduchá odpověd' na tuto otázku neexistuje. Jednotlivé přípravky se totiž samozřejmě liší obsahem výtažku z acai berry, a proto nakonec vždy musíme vycházet z informací obsažených z letáku přiloženého ke konkrétnímu balení. Ještě jednou zde připomeňme, že acai berry je druh ovoce, a proto při konzumaci přípravků, které jej obsahují není třeba hlídat každý miligram účinných látek. Indiáni v amazonských pralesech tak například denně zvládnou spořádat klidně litr džusu z acai berry. Opět však platí, že pokud chováte určité pochybnosti týkající se dávkování s ohledem na váš zdravotní stav, určitě nic nezkazíte, pokud se raději za radou vydáte do ordinace svého praktického lékaře.

Jak mám vybírat konkrétní druh přípravku obsahujícího acai berry?

Hlavní zásada je i v tomto případě poměrně prostá. Vždy bychom tak přípravek měli vybírat zejména s ohledem na jeho čistotu, tedy množství extraktů z acai berry, které ty které tablety nebo prášek obsahuje. Spolu s tím je možné říci, že určitou roli při správném výběru může sehrát rovněž způsob, kterým proběhlo sušení plodů, z nichž je konkrétní přípravek vyroben. Obecně zde přitom platí, že vůbec nejefektivnějším způsobem, jak uchovat v maximální možné míře sílu plodů palmy acai, jakož i většinu účinných látek, které obsahuje, je takzvané sušení mrazem.

Jsou acai berry vhodné i pro diabetiky?

Samotné plody obsahují velice malé množství cukru ve formě fruktózy. Proto přípravky obsahující acai berry řadíme mezi potravinové doplňky s nízkým glykemickým indexem, které lze doporučit i diabetikům. Ale pozor! Relativně velká část v současnosti nabízených produktů obsahuje cukr, kterým je finální výrobek ochucen. Vždy by se proto diabetici měli důkladně ujistit, zda se to týká i produktu, jehož pořízení zvažují.