Acai Berry

Tyto drobné bobule s exotickým jménem, o nichž jsme ještě poměrně nedávno v našich zeměpisných šířkách příliš mnoho nevěděli, jsou plody palem rostoucích v oblastech Střední a Jižní Ameriky. Právě odtud se také postupně začal prakticky do celého světa šířit jejich věhlas založený z velké části především na prosté skutečnosti, že jde o bobule vyznačující se vůbec nejvyššími nutričními hodnotami, s nimiž se ve světě ovoce můžeme setkat.

Právě proto jsou také temné plody Acai Berry tradičně označovány jako „super-food“, at´už v řadách běžných obyvatel míst, kde se jim daří nejvíce, tak i v prostředí nejrůznějších dobrodruhů, jež svůj život zasvětili alternativním cestám hledání zdraví a moudrosti. Vášeň pro hledání podobných superlativů týkajících se těchto vydatných plodů však s nimi nakonec sdílí i samotní producenti: pěstování Acai Berry se totiž v posledních letech stává stále výnosnější činností.

Důvody této sílící obliby Acai Berry však samozřejmě nespočívají pouze v ekonomické rovině, ale spíše v oněch mimořádně bohatých koncentracích zdraví prospěšných látek, jimiž tyto plody obdařila příroda. Nesčetné laboratorní analýzy tak bezpečně prokázaly, že sytě zbarvené plody Acai Berry se čerstvě po své sklizni mohou pochlubit vysokou koncentrací jak bílkovin, tak i vlákniny, vitamínu A, ale stejně tak vápníku nebo železa.

Pověstnými se v neposlední řadě staly antioxidační účinky Acai Berry, přestože nedosahují natolik výrazných hodnot jako například hroznová št´áva či pomerančový džus. Pro úplnost zde však dodejme, že v tomto ohledu jsou plody Acai Berry dodnes předmětem intenzivního vědeckého zájmu, a proto není vyloučeno, že se v budoucnu setkáme i některými dalšími objevy.

Ačkoliv se nejrůznější přípravky, jejichž zdravotní účinek je založen právě na efektech Acai Berry , staly v nedávné minulosti nedílnou součástí obvyklých doplňků výživy, není ani v nejmenším možné doporučit jejich užívání coby prosté náhražky pestrého a vyrovnaného jídelníčku. Vždy bychom proto raději měli mít na paměti, že sebeintenzivnější pojídání Acai Berry samo o sobě nikdy nestačí. Nezbytným předpokladem skutečně účinné diety tak i dnes zůstává v prvé řadě zahrnutí pestrého rejstříku druhů ovoce i zeleniny, spolu se snižováním cholesterolu či dostatkem spánku. Představa, že budeme zdraví pouze na základě popíjení zázračného džusu tak zůstává iluzivní i dnes.

Spolu s tím bychom měli pamatovat i na to, že chceme-li z plodů Acai Berry získat pro naše zdraví maximum, je nezbytné počítat s tím, že trvanlivost plodů nepatří k nejdelším, a proto je třeba je spotřebovat poměrně rychle. Jedině tak můžeme mít jistotu, že se do našeho těla skutečně dostanou ony důležité látky, kvůli nimž jsme výrobek pořídili. Proto se také poměrně často můžeme setkat například s názorem, že pořídit nápoj z Acai Berry, jež byl stáčen v zemi, do níž byl importována již samotná št´áva z těchto plodů, znamená ochudit se o velkou část účinných látek. Vždy se proto snažíme raději sáhnout po přípravcích, při jejichž výrobě byly využity plody čerstvé.